آمریکا: صحبت از پیشرفت در مذاکرات احیای برجام هنوز زود است

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به اظهارنظر خوش‌بینانه نماینده روسیه درباره پیشرفت در مذاکرات احیای برجام واکنشی محتاطانه نشان داد. او گفت هنوز نمی‌توان گفت پیشرفت‌‌ اندک صورت گرفته، چقدر اساسی است.

ند پرایس،  سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به اظهارنظر خوش‌بینانه روسیه در ارتباط با پیشرفت در مذاکرات وین و “نتایج مثبت” آن گفت که صحبت کردن درباره پیشرفت در مذاکرات احیای برجام در وین هنوز زود است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، سه‌شنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) به خبرنگاران گفت ممکن است در مذاکرات هسته‌ای پیشرفت اندکی صورت گرفته باشد اما هنوز زود است که گفته شود این پیشرفت چقدر اساسی بوده است.

پرایس تاکید کرد: «ما معتقدیم پیشرفت‌های بدست آمده از گام‌های شتاب‌گیرنده هسته‌ای ایران بسیار کندتر است.»

ند پرایس افزود که آمریکا در حال بررسی این موضوع است که آیا ایران با دستور کارجدید به مذاکرات برگشته، یا با راه‌حل‌هایی که قبلا ارائه کرده بود.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مجامع بین‌المللی، از نتایج مذاکرات غیررسمی هسته‌ای با ایران ابراز خرسندی کرده و گفته است موضوع رفع تحریم‌ها نیز در محیط غیررسمی فعالانه مورد گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

اولیانوف در توییتر خود نوشت: «در جریان مذاکرات وین درباره برجام، کارگروه مسائل هسته‌ای نشست مفیدی برگزار کرده است. ما شاهد پیشرفت بی‌چون و چرا هستیم. رفع تحریم‌ها به طور فعال در محیط‌های غیررسمی مورد بحث قرار می‌گیرد.»

به ادعای نماینده روسیه، شرکت‌کنندگان در این دیدار به ویژه موافقت کردند که بر روند تهیه پیش‌نویس متمرکز شوند تا هر چه سریع‌تر به توافق برسند.

هشتمین دور این مذاکرات روز دوشنبه ۶ دی (۲۷ دسامبر) در وین آغاز شد. آمریکا در این مذاکرات به طور غیر مستقیم شرکت می‌کند.  

مقامات آمریکایی به صراحت گفته‌اند، در صورتی که مذاکرات وین به نتیجه نرسد، تحریم‌های شدیدتری علیه جمهوری اسلامی ایران وضع خواهند کرد. 

اسرائیل هم به عنوان هم‌پیمان واشنگتن بارها تأکید کرده است که خود را برای یک ضربه نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران آماده می‌کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.