اسرائیل: برای حمله به ایران نیازی به اطلاع آمریکا نیست


یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل درباره احتمال حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران اعلام کرد اسرائيل می‌تواند بدون اطلاع دولت بایدن این کار را انجام بدهد. لاپید گفت اسرائیل برای دفاع از امنیت خود نیازی به اجازه کسی ندارد.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل

یائیر لاپید به مناسبت از سرگیری مذاکرات هسته‌ای بین تهران و قدرت‌های جهانی در وین یک بار دیگر تکرار کرد اگر لازم شود اسرائیل به تنهایی به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله خواهد کرد تا از تبدیل شدن این کشور به یک قدرت اتمی جلوگیری کند.

وزیر خارجه اسرائیل در مصاحبه با کانال ۱۲ درباره قدرت نظامی اسرائیل توضیح داد، این کشور از  توانایی‌هایی برخوردار است که “جهان و حتی برخی کارشناسان این حوزه تصور هم نمی‌کنند.”

لاپید در توییتی نوشت که اسرائیل “همکاری بین‌المللی را ترجیح می دهد” اما باید از امنیت خود نیز محافظت کند. او تاکید کرد کشورش مخالف انعقاد یک توافق نیست، بلکه تنها مخالف توافقی است که هیچ امکانی برای کنترل واقعی برنامه هسته‌ای، “سرمایه‌های ایران یا شبکه ترور ایران” ارائه نمی‌کند.

ران درمر سفیر سابق اسرائیل در آمریکا هم در سمینار “بنیاد یهودی برای امنیت ملی آمریکا” (JINSA) گفته است برجام “مسیر ایران را برای رسیدن به بمب اتمی مسدود نکرده است. به گفته درمر برجام حتی تضمین می‌کند که ایران به یک قدرت هسته‌ای نظامی تبدیل شود.

اسرائیل موجودیت خود را در برابر یک ایران مسلح به سلاح‌هسته‌ای در خطر می‌بیند و قصد دارد مانع دستیابی این کشور به بمب اتمی شود.

ارتش اسرائیل اخیرا “چندین سناریو” برای حمله احتمالی به اهدافی در ایران با تجهیزات پیشرفته را به رهبری این کشور ارائه داد.

مقام‌های نظامی اسرائيل گفته‌اند، به محض اینکه دولت این کشور موافقت کند آماده حمله به ایران خواهند بود. به گفته آنها ارتش اسرائیل همچنین خود را برای مقابله با پیامدهای احتمالی حمله به ایران، از جمله برای نبرد با حزب‌الله لبنان یا حماس در نوار غزه آماده می‌کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.