مقاومت زنان زندانی در برابر انتقال عالیه مطلب‌زاده به قرچک


ماموران زندان اوین یک روز پس از برگزاری مراسم یادبود بکتاش آبتین در بند زنان، قصد انتقال عالیه مطلب‌زاده به زندان قرچک را داشته‌اند که با ممانعت دیگر زندانیان روبرو شدند.

 روز یک‌شنبه ۱۹ دی زندانیان سیاسی بند زنان اوین مراسم یادبودی برای بکتاش آبتین، نویسنده‌ای که در اثر ابتلا به کرونا در زندان و نرسیدن به موقع امکانات پزشکی جانش را از دست داد، برگزار کردند. یک روز بعد از این مراسم ماموران زندان به داخل بند رفته و قصد داشته‌اند عالیه مطلب‌زاده، روزنامه‌نگار زندانی را به قرچک ورامین منتقل کنند که با مخالفت سایر زندانیان روبرو شدند.عالیه مطلب‌زاده نیز اعلام کرده به قرچک نمی‌رود چرا که یک زندانی سیاسی است و باید در اوین دوران محکومیتش را بگذراند.

به گفته صدرا عبداللهی، همسر عالیه مطلب‌زاده، این در حالی است که عالیه امروز دوشنبه ۲۰ دی قرار پزشکی داشته و می‌بایست برای مراجعه به پزشک از زندان بیرون می‌‌آمده است. 

آقای عبداللهی گفت پس از مقاومت زندانیان در برابر تحویل دادن عالیه مطلب‌زاده، ماموران گفته‌اند که با “قوه قهریه” وارد می‌شوند.

عالیه مطلب‌زاده عکاس، روزنامه‌نگار، فعال حقوق زنان و نائب رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در تاریخ ۶ آذرماه سال ۹۵ در پی احضار تلفنی به وزارت اطلاعات بازداشت و در تاریخ ۲۹ آذرماه همان سال با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت آزاد شد.

او در سال ۹۶ توسط دادگاه انقلاب تهران محاکمه و از بابت اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام، مجموعا به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. اتهامات او «راه اندازی و شرکت در کارگاه‌های توانمندسازی زنان در خارج از کشور (گرجستان)» عنوان شده است.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری برای او قابل اجرا است.

عالیه مطلب‌زاده نهایتا در ۲۰ مهر ۹۹، پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.