ابراز نگرانی از شیوع بیماری سالک در مناطقی از استان تهران


پس از سرخک و سرخجه، نوبت به کرونا رسید. در حالی که مقابله با کرونا به فرجام نرسیده، از شیوع بیماری سالک سخن می‌رود. پس‌ماندها، اختلال در جمع‌آوری زباله و نخاله ساختمانی از جمله موارد موثر در شیوع بیماری سالک هستند.

در استان تهران موارد ابتلا به بیماری سالک مشاهده شده است. گفته می‌شود بیشتر در مناطق روستایی این استان گزارش‌هایی درباره ابتلا به این بیماری منتشر شده است.

خبرگزاری دانشجویی ایران، “ایسنا” روز سه‌شنبه ۲۱ دی (۱۱ ژانویه) با انتشار گزارشی درباره شیوع بیماری سالک در مناطق  روستایی تهران اطلاع‌رسانی کرده است.

محمدمهدی گویا، رئيس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت جمهوری اسلامی به مسئولان و مردم ایران هشدار داده است که اگر برای مقابله با این بیماری سریع اقدام نشود، جلوگیری از ادامه شیوع آن مشکل‌ترخواهد شد.

رئيس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار مدیریت شیوع بیماری سالک را “چندبخشی” می‌داند و معتقد است سازمان‌های مختلف کشور باید به طور هماهنگ علیه شیوع آن اقدام کنند.

او در این ارتباط گفت: «موضوع کنترل حیوانات ولگرد، پسماندها و جمع‌آوری زباله و نخاله ساختمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا هر کدام از اینها می‌تواند منبع بیماری سالک در یک منطقه‌ای باشد که حتی پیش از این هم بیماری در آنجا دیده نشده است.»

او حتی پیش بینی کرده است که مقابله با این بیماری «نسبت به گذشته به سادگی میسر نیست و کنترل سختی دارد که گاهی سال‌ها کنترل آن طول می‌کشد.»

رئيس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت توضیحی درباره این موضوع که چرا کنترل این بیماری دشوارتر از گذشته شده ارائه نداد.

باید یادآور شد که بیماری سالک، یک بیماری پوستی است که به علت گزش حشرات در ناحیه پوست صورت و دست و پای انسان‌ها ایجاد می‌شود.

اندازه زخم‌های ناشی از این بیماری می‌تواند حتی چند سانتی‌متر باشد. در صورت درمان نیز، آثار این زخم‌ها می‌توانند به طور دائمی بر روی پوست بمانند.

بر اساس ارزیابی محمدمهدی گویا فرد مبتلا به بیماری سالک باید حدود یک ماه تحت مراقبت‌های خاص قرار گیرد.  این در حالی است که درمان این بیماری می‌تواند شش ماه تا یک سال طول بکشد.

شیوع بیماری سالک به موازات مقابله مقامات وزارت بهداشت با همه‌گیری ویروس کرونا در شرایطی روی می‌دهد که پیش از آن موارد مربوط به ابتلا به بیماری‌های سرخک و سرخجه نیز در کشور افزایش یافته بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published.