درخواست آمریکا از جمهوری اسلامی برای آزادی زندانیان دوتابعیتی


در حاشیه مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بر آزادی زندانیان دوتابعیتی تاکید ورزید. رابرت مالی در یک پست توییتری از مقامات جمهوری اسلامی درخواست کرد این زندانیان را “فورا” آزاد کنند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین همچنان ادامه دارد. مذاکراتی که بنا بر اظهارات سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بر روی چهار محور تحریم‌ها، فعالیت‌های هسته‌ای، راستی‌آزمایی و تضمین‌ها استوار است.

در چنین شرایطی، رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران در یک پست توییتری خواستار آزادی فوری زندانیان دوتابعیتی در ایران شد. درخواست آمریکا از جمهوری اسلامی درباره آزادی زندانیان دوتابعیتی از این موضوع حکایت می‌کند که مسائل بیشتری بر روی میز مذاکره قرار دارند.

متن این پست توییتری در سایت خبرگزاری دانشجویی ایران “ایسنا” نیز منتشر شده است. این در حالی است که جمهوری اسلامی اظهارات رابرت مالی را “مداخله‌جویانه” توصیف کرده است.

نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران در پست توییتری خود به حبس مراد طاهباز در زندان اوین اشاره کرده و نوشته است که از حبس این فعال محیط زیست چهار سال می‌گذرد.

رابرت مالی در بخش دیگری از پست توییتری خود به ابتلای مراد طاهباز به بیماری سرطان نیز اشاره کرده است. افزون بر آن، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواستار آزادی فوری سیامک و محمدباقر نمازی، عماد شرقی و دیگر زندانیان دوتابعیتی شده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه ۲۰ دی (۱۰ ژانویه) در واکنش به درخواست آمریکا مبنی بر آزادی این زندانیان دوتابعیتی گفته بود: «آمریکا می‌داند باید چه کار کند که توافقات در این زمینه اجرایی شوند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در نشست خبری هفتگی خود درباره اینکه آمریکا چه باید بکند و توافقات در این زمینه کدام است، توضیح بیشتری ارائه نکرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.