شورای فرهنگی بریتانیا از آزادی ارس امیری خبر داد


شورای فرهنگی بریتانیا در بیانیه‌ای از آزادی ارس امیری، کارمند ایرانی‌بریتانیایی این سازمان خبر داد. بر این اساس ارس امیری از همه اتهامات تبرئه شده و به بریتانیا بازگشته است.

شورای فرهنگی بریتانیا (British Council) از تبرئه ارس امیری در دادگاه تجدید نظر و بازگشت او به بریتانیا خبر داد. این شورا در بیانیه خود  با اشاره به دوران سخت و طولانی که امیری در ایران پشت سر گذاشته است، بهبود حال او را اولویت اول این سازمان اعلام کرد و خواهان احترام به فضای خصوصی او شد.

حجت کرمانی، وکیل ارس امیری در مردادماه ۱۴۰۰ از حکم دیوان عالی کشور بر برائت موکلش خبر داده بود.

امیری ۲۳ اسفند ۹۶  زمانی که برای ملاقات با خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود، به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” دستگیر و خرداد ۹۷ با وثیقه‌ای ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد. او شهریور ۹۷ دوباره دستگیر شد و اردیبهشت ۹۸،  ده سال حکم زندان گرفت.

سه سال قبل، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی وقت قوه قضائیه در یک برنامه تلویزیونی و بدون آن که نامی از ارس امیری ببرد، از صدور حکم برای “مسئول میز ایران در شورای فرهنگی انگلیس و همکار سرویس جاسوسی این کشور” و “عامل برنامه ریزی پروژه‌های نفوذ فرهنگی” خبر داده بود.

ارس امیری لاریجانی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فلسفه هنر در دانشگاه کینگستون بریتانیا در نامه‌ مفصلی به ابراهیم رئیسی، رئیس وقت قوه قضاییه نوشت این حکم پس از رد درخواست صریح نهادهای امنیتی برای همکاری علیه او صادر شده است و خواستار رسیدگی و اعاده حقوق در پرونده‌اش شد. 

“شورای فرهنگی بریتانیا” تا سال ۲۰۰۹ در ایران نمایندگی داشت اما پس از آنکه دستگاه‌های امنیتی ایران برای کارمندان آن مشکلاتی ایجاد کردند به فعالیت خود در تهران پایان داد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.