جن ساکی: قبلا هم شاهد لفاظی‌های توهین‌آمیز خامنه‌ای بوده‌ایم

سخنگوی پنتاگون نشر کارتون “ترور ترامپ” در سایت رهبر جمهوری اسلامی را “تهدیدی علیه امنیت آمریکا” خواند. سخنگوی کاخ سفید گفت ادبیات و رفتار “توهین‌آمیز” خامنه‌ای سابقه دارد. سناتور گراهام خواهان توقف مذاکرات وین شد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، در گفت‌وگویی با شبکه “فاکس نیوز” به انتشار کارتون ترور ترامپ در پایگاه اطلاع‌رسانی علی خامنه‌ای واکنش نشان داد. او گفت: «ما از انتشار این ویدئو خبر داریم و آن را بخشی از فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه و تهدیدی علیه امنیت آمریکا تلقی می‌کنیم.»

این انیمیشن تخیلی، ترور فرضی دونالد ترامپ را در ملک شخصی‌اش به تصویر می‌کشد؛ سوءقصدی که با کمک یک روبات اعزامی از سوی عوامل سایبری جمهوری اسلامی در زمین گلف ترامپ انجام می‌گیرد.

کربی همچنین از تداوم حمایت‌ ایران از شبکه‌های تروریستی در خاورمیانه و منطقه گفت و برای مثال به حمله گروه‌های شبه‌نظامی سوری و عراقی به نیروهای آمریکایی اشاره کرد. سخنگوی پنتاگون تاکید کرد آمریکا این تهدیدها را جدی می‌گیرد زیرا سربازان آمریکای هنوز در این منطقه حضور دارند. او افزود وزارت دفاع این انیمیشن را به دقت بررسی خواهد کرد و روی تهدیدهای ایران متمرکز خواهد ماند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز در نشست خبری پنجشنبه ۱۳ ژانویه در باره این ویدئو گفت: «ما قبلا هم گفتارها و کردار توهین‌آمیز رهبر جمهوری اسلامی را شاهد بوده‌ایم.» او به همین توضیح اکتفا کرد و چیز دیگری نگفت.

لیندسی گراهام، سناتور پرنفوذ جمهوریخواه در واکنش به انتشار این کارتون در سایت خامنه‌ای، مسئله را “تهدید و بی‌حرمتی محض” خواند و خواستار توقف مذاکرات احیای برجام شد. گراهام در توییتی نوشت: «باور کردنی نیست که ویدئویی با نظارت یک آیت‌الله در باره تهدید به قتل پرزیدنت ترامپ تهیه شده باشد و دولت بایدن بی‌تفاوت بماند. باید فورا واکنشی به خرج داد.»

او تاکید کرده که این ویدئو تمام آن چه را که باید در باره طرف مذاکره ایرانی‌ بدانیم، بیان می‌کند.

انیمیشن مربوطه که در دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی در عراق، تهیه شده است به موازات هشدار جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد.

 ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران اخیرا ترامپ و کسانی را که در حمله پهپادی به خودروی حامل فرمانده پیشین سپاه قدس دست داشته‌اند، به مرگ و انتقام تهدید کرد و سالیوان در واکنش گفته بود هرگونه حمله جمهوری اسلامی به اتباع امریکایی عواقب سنگینی خواهد داشت.

مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا نیز سخنان رئیس جمهور ایران مبنی بر قصاص عوامل کشته شدن سلیمانی را “بی‌سابقه” خواند و گوشزد کرد که دولت بایدن وظیفه دارد “از تک تک آمریکایی‌ها در قبال تهدیدهای ایران” حفاظت کند. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.