متهم پرونده سنگ‌پراکنی مرگبار در بزرگراه‌های تهران دستگیر شد


رئیس پلیس تهران از دستگیری فردی خبر می‌دهد که به علت پرتاب سنگ در دو بزرگراه تهران باعث کشته و زخمی شدن عده‌ای شده است. گفته می‌شود که ۱۰ نفر دیگر نیز طی هفته‌های گذشته در ارتباط با پرتاب سنگ توسط پلیس دستگیر شده‌اند.

گرچه سنگ‌پراکنی به خودروها پدیده جدیدی نیست، اما موارد آن در هفته‌های گذشته در منطقه تهران بزرگ افزایش یافته است.

در همین رابطه، رئیس پلیس تهران از دستگیری فردی سخن می‌گوید که به علت سنگ‌پراکنی باعث مرگ دو نفر شده است.

خبرگزاری دانشجویی ایران “ایسنا” روز جمعه ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) با انتشار گزارشی از دستگیری فردی خبر می‌دهد که در دو پرونده جداگانه به علت پرتاب سنگ باعث کشته شدن دو نفر و زخمی شدن عده‌ای دیگر شده بود.

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران جزئیات دستگیری این فرد را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است. مورد نخست سنگ‌پراکنی این فرد به روز ۱۲ آذر باز می‌گردد. پلیس راهور در آن روز از یک حادثه ترافیکی در “بزرگراه امام” خبر می‌دهد.

در جریان پرتاب سنگ به خودروی در بزرگراه یاد شده، مردی ۳۳ ساله جان خود را از دست می‌دهد. افزون بر آن، شماری از خودروهای دیگر در همین ارتباط آسیب می‌بینند و عده‌ای نیز مجروح می‌شوند.

رئيس پلیس تهران از “تشکیل ۵۰ تیم” برای شناسایی و دستگیری فرد سنگ پراکن خبر داده است. تیم‌هایی که گفته می‌شود به شکل محسوس و نامحسوس فعالیت می‌کرده‌اند. افزون بر آن، تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته آن منطقه نیز مورد بررسی و بازبینی قرار می‌گیرد.

تکرار سنگ‌پراکنی

تحقیقات پلیس و نیروی انتظامی تهران بزرگ اما راه به جایی نمی‌برد. تا اینکه در روز نهم دی سنگ‌پراکنی، این بار در محدوده بزرگراه نواب روی می‌دهد.

رحیمی می‌گوید به علت پرتاب یک بلوک سیمانی در این بزرگراه به سمت خودرویی در حال حرکت، راننده این خودرو که زنی ۴۵ ساله بوده، کشته می‌شود.

پس از بازبینی و بررسی تصاویر به دست آمده از دوربین‌های مدار بسته، ماموران «به فردی با رفتارهای غیرمتعارف» مشکوک می‌شوند.

گفته می‌شود که این فرد توسط ماموران دستگیر شده و به مقر انتظامی منتقل می‌گردد. متهم که ۴۵ سال سن دارد، در بازجویی به ارتکاب پرتاب مرگبار سنگ به سمت دو خودروی سواری در دو بزرگراه یاد شده اعتراف می‌کند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ می‌گوید متهم با این اقدام خود صرف نظر از کشتن دو نفر باعث زخمی شدن شش نفر شده و به هشت خودروی سواری نیز آسیب رسانده است.

یک اقدام با انگیزه‌های متفاوت

حسین رحیمی به موارد مشابه دیگری از سنگ‌پراکنی در منطقه تهران بزرگ اشاره می‌کند. می‌گوید موارد دیگر به شدت اقدامات فرد یاد شده نبوده، اما تقریبا در بازه زمانی یک و نیم ماهه اخیر، پلیس ۱۰ نفر دیگر را نیز به اتهام سنگ‌پراکنی دستگیر کرده است.

در یک مورد حتی فردی با سنگی ۵۰ کیلوگرمی دستگیر شده است. رئیس پلیس تهران در ادامه گفته است که دستگیرشدگان “قصد و نیت متفاوتی” برای پرتاب سنگ داشته‌اند.

یکی از عوامل موثر در چنین بزهکاری‌های روان‌پریشی اعلام شده است. رئیس پلیس تهران درباره سابقه مشکلات روانی ناظر بر ارتکاب چنین اقداماتی می‌گوید:

«درباره سلامت روان افراد که باید پزشکی قانونی نظر و رای خود را صادر کند و صرفا برحسب ادعای متهم نمی‌توان گفت که آیا این فرد دارای مشکلات روحی و روانی است یا خیر؟»

از سوی دیگر، در برخی از گزارش‌ها آمده است که افرادی از سر کینه نسبت به ثروتمندان دست به چنین اقداماتی می‌زنند. مواردی از آتش زدن خودروهای گران‌قیمت نیز گزارش شده است.

در عین حال، “باشگاه خبرنگاران جوان” با انتشار گزارش کوتاهی در همین رابطه اعلام کرده که شماری از «سارقان به تازگی در بالای پل‌های هوایی در بزرگراه‌ها ایستاده و با پرتاب کردن سنگ و سایر اشیا تلاش می‌کنند تا خودروی مورد نظر توقف کند و سپس همدستانشان در پایین پل به راننده خسارت دیده و متوقف شده حمله می‌کنند.»صرف‌نظر از این موضوع که سنگ‌پراکنی ناشی از روان‌پریشی باشد یا از روی کینه و حسد و یا حتی به علت اقدامات بزهکارانه، مهم این است که چنین اقداماتی باعث وحشت در خیابان‌ها و بزرگراه‌های ایران می‌شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published.