رزمایش هوایی اسرائیل و آمریکا برای مقابله با جمهوری اسلامی


بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیل ارتش این کشور مانور نظامی مشترکی با ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده برگزار کرده است. هدف از این رزمایش مشترک مقابله با تهدیدات و همچنین افزایش توان حمله به اهداف دشمن یاد شده است.

رزمایش نیروی هوایی ارتش اسرائیل با نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا هفته گذشته با عنوان “شاهین صحرا” اجرا شده است. این در حالی است که رسانه‌های اسرائیل روز یکشنبه ۱۶ ژانویه (۲۶ دی) پس از پایان این مانور نظامی درباره اجرای آن اطلاع‌رسانی کرده‌اند.

روزنامه “تایمز اسرائیل” خبر اجرای این مانور نظامی مشترک نیروی هوایی دو کشور اسرائیل و آمریکا را به نقل از ارتش اسرائیل رسانه‌ای کرده است. گفته می‌شود که محل اجرای این رزمایش، مناطق جنوبی اسرائیل و برفراز صحرای نگب بوده است.

باید یادآور شد که رزمایش “صحرای شاهین” پس از پیوستن اسرائیل به حوزه فعالیت سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه) صورت می‌گیرد. اسرائیل سال گذشته رسما به حوزه سنتکام پیوست.

پیش از آن، ارتش اسرائیل با فرماندهی آمریکا در اروپا فعالیت می‌کرد. آمریکا نگران آن بود که پیوستن اسرائیل به سنتکام بر همکاری کشورهای عربی با این فرماندهی تاثیری منفی بر جای نهد.

اطلاعاتی درباره رزمایش “شاهین  صحرا”

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی ارتش اسرائیل، خلبانان اسرائیلی با جنگنده‌های اف-۱۶ از واحد اسکاداران ۱۱۹ ارتش این کشور و همچنین هواپیماهای “گالف استریم جی۵۵۰” که در زمینه گردآوری اطلاعات امنیتی فعالیت می‌کنند، در این رزمایش شرکت داشته‌اند.

از سوی سنتکام نیز خلبانان نیروهای هوایی آمریکا از اسکادران ۵۵ با هواپیماهای اف-۱۶ و همچنین با بالگردهای نظامی در این رزمایش مشارکت نموده‌اند.

هدف از این رزمایش نظامی مقابله با تهدیدات هوایی و همچنین افزودن توان و قابلیت حمله  به اهداف دشمن اعلام شده است.

ارتش اسرائیل درباره رزمایش “شاهین صحرا” گفته است: «این رزمایش گامی مهم در راستای تقویت راهبردی و بین‌المللی بین نیروهای هوایی اسرائیل و آمریکا بوده و بر آمادگی ارتش اسرائیل می‌افزاید.»

باید یادآور شد که در ماه نوامبر نیز نیروی دریایی اسرائیل در یک رزمایش نظامی همراه با نیروی دریایی امارات متحده عربی و بحرین تحت فرماندهی ناوگان پنجم ایالات متحده شرکت کرده بود.

روزنامه “تایمز اسرائیل” در ادامه گزارش خود نوشته است که اسرائیل در همراهی با آمریکا و کشورهای خاورمیانه بر آن است تا بر توان خود برای مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران بیافزاید.

Leave a Reply

Your email address will not be published.