گفت‌وگوی تلفنی مکرون و رئیسی درباره مذاکرات هسته‌ای

 رئیس جمهور فرانسه و ابراهیم رئیسی در یک تماس تلفنی پیرامون مذاکرات وین و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردند. به گزارش خبرگزاری‌های ایران آنها در این تماس به “راهکارهای تقویت روابط دوجانبه” و لغو تحریم‌ها پرداختند.

پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران از گفت‌وگوی تلفنی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و ابراهیم رئیسی همتای ایرانی او در شامگاه شنبه نهم بهمن خبر داد.

بنابر این گزارش محور گفت‌وگوی این دو “راه کارهای تقویت روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و آخرین وضعیت مذاکرات لغو تحریم‌ها” بوده است.

ابراهیم رئیسی بر لغو تحریم ها و “راستی‌آزمایی و ضمانت معتبر” تاکید کرده و گفته است که فشار تحریم‌های آمریکا بر ایران بی‌اثر بوده است.

بنابر این خبر، رئیس جمهور فرانسه نیز گفته است که “جمهوری اسلامی ایران حق دارد که به آمریکا بی‌اعتماد باشد چرا که این ایالات متحده بوده که باعث ایجاد بحران شده است.” اوضاع لبنان و جنگ یمن از دیگر محورهای گفت‌وگوی این دو بوده است.

روز هشتم بهمن نیز خبرگزاری ایرنا از تماس تلفنی مکرون با ولادیمیمر پوتین، رئیس جمهور فرانسه خبر داد و نوشت  پوتین و مکرون در گفت‌وگوی خود «وضعیت برنامه جامع اقدام مشترک درمورد برنامه هسته ای  ایران (برجام) را بررسی کردند» و گفتند که «فعالانه از ادامه تلاش های بین المللی برای حفظ و اجرای برجام و نیز قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل حمایت می کنند.»

Leave a Reply

Your email address will not be published.