تصمیم تاریخی ترودو: در کانادا وضعیت فوق‌العاده اعلام شد


در پی ادامه اعتراضات مخالفان محدودیت‌های کرونایی و بستن راه‌های ارتباطی مهم کانادا توسط این گروه، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در جمع خبرنگاران گفت: «دولت فدرال برای تکمیل ظرفیت‌های استانی و محلی به منظور مقابله با محاصره و اشغال از سوی مخالفان مقررات کرونایی، وضعیت فوق‌العاده اعلام می‌کند.»

پیش از این پلیس اعلام کرده بود که در پی انسداد یک گذرگاه مرزی، یک انبار اسلحه پیدا کرده است.

تورودو اما گفته فعلا قصد ندارد برای مهار معترضان از ارتش استفاده کند. با اعلام وضعیت فوق‌العاده، مقامات مربوطه امکانات قانونی بیشتری برای دستگیری تظاهرکنندگان و توقیف کامیون‌هایشان خواهند داشت و میتوانند جلوی کمک‌های مالی به اعتراضات را بگیرند.

رانندگان کامیون در حرکتی با نام “کاروان‌های آزادی” گذرگاه‌های مرزی میان کانادا و آمریکا را در بسیاری نقاط از جمله در اوتاوا، پایتخت کانادا با توقف کامیون‌هایشان مسدود کردند.

آخر هفته گذشته پل مهم مرزی امباسادور که اوتاوا را به کلان‌شهر دیترویت در آمریکا متصل می‌کند توسط معترضان بسته شد.

روز دوشنبه ۱۴ فوریه در جریان مسدود کردن گذرگاه مرزی میان کوتوس در شهر آلبرتا با ایالت مونتانا در آمریکا، سلاح گرم، تفنگ‌های دستی و مقادیر زیادی مهمات در داخل کامیون‌ها کشف شد.

در این رابطه ۱۱ مظنون دستگیر شدند. پلیس گفته اعضای این گروه احتمالا آماده شده بودند تا در صورت دخالت پلیس برای بازکردن این راه ارتباطی، دست به خشونت بزنند.

آغاز اعتراضات

اعتراضات کامیون‌دارها  اواسط  ژانویه و زمانی آغاز شد که دولت‌ کانادا در توافق با دولت آمریکا اعلام کرد اجازه ورود به رانندگان کامیونی را که واکسن کرونا نزده‌اند به این کشور نمی‌دهند.

بر اساس این مصوبه رانندگان کانادایی که واکسن نزده‌اند پس از ورود از آمریکا باید ۱۴ روز در قرنطینه بمانند و رانندگان آمریکایی نیز بدون واکسن اصلا اجازه ورود به خاک کانادا را ندارند.

در خلال این مدت بسیاری از ایالت‌های کانادا اعلام کردند که اجبار واکسیناسیون را برمی‌دارند، از جمله اونتاریو، آلبرتا و ساسکاچوان.

اعتراضات رانندگان کامیون کم‌کم متوجه تمام مقررات و محدودیت‌های کرونایی  و سیاست تاکنونی دولت ترودو در مقابله با کرونا شد. این اعتراضات به خارج کانادا نیز سرایت کرد و در هلند، اتریش، سوییس، اسرائیل و نیوزیلند نیز رانندگان کامیون و گروه‌های معترض دیگر به خیابان‌ها رفتند.

 دومین وضعیت اضطراری در کانادا

در تاریخ کانادا این دومین بار است که دولت وضعیت اضطراری اعلام کرده است. بار اول در سال ۱۹۷۰ و از سوی پدر جاستین ترودو، پیر الیوت ترودو بود. او در جریان این وضعیت اضطراری ارتش کانادا را به کبک فرستاد. در آنجا جدایی‌خواهان یک وابسته تجاری بریتانیایی و یک وزیر را گروگان گرفته بودند.

جسد پیر لاپورت، وزیر به گروگان گرفته شده بعدا در صندوق عقب یک خودرو پیدا شد.

قبل از اعلان وضعیت اضطراری از سوی جاستین ترودو، بسیاری از نخست‌وزیران ایالتی مخالفتشان را با این تصمیم دولت فدرال اعلام کرده بودند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.