دومای روسیه با اعزام نیروی نظامی به شرق اوکراین موافقت کرد


پارلمان روسیه با خواست ولادیمیر پوتین، رئيس جمهور این کشور برای اعزام نیرو به شرق اوکراین و کمک به جدایی‌طلبان طرفدار روسیه موافت کرد. اتحادیه اروپا از تحریم‌های سختی علیه روسیه خبر داد.

به دنبال درخواست ولادیمیر پوتین، رئيس جمهور روسیه، دومای این کشور روز سه‌شنبه سوم اسفند (۲۲ فوریه)  به اعزام نیروهای ارتش روسیه در خارج از مرزهای این کشور رای داد. درخواست پوتین مشخصا در رابطه با اعزام به شرق اوکراین بوده است. 

نیکلای پانکوف، معاون وزیر دفاع روسیه در این رابطه گفت، با توجه به “جمهوری‌های مردمی” دونتسک و لوهانسک که اکنون توسط مسکو به رسمیت شناخته شده‌اند، “ما باید از شهروندان این جمهوری‌های جوان محافظت کنیم.” او همچنین اوکراین را متهم کرد که حدود ۶۰ هزار سرباز را در مرز با مناطق جدایی طلب متمرکز کرده است.

براساس قوانین روسیه رئیس جمهور تعداد سربازان و مدت زمان استقرار آنها در خارج از روسیه را تعیین می کند.

“الحاق غیر مستقیم”

روز دوشنبه پس از این که ولادیمیر پوتین مناطق تحت کنترل جدایی طلبان طرفدار روسیه در دونتسک و لوهانسک را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت، دستور استقرار نیروهای روسی را برای “اطمینان از صلح” در آنجا صادر کرد. هنوز روشن نیست که آیا سربازان ارتش روسیه در این مناطق وارد عمل شده‌اند یا نه.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه گفت که او هیچ اطلاعاتی در این مورد ندارد و این اقدام بستگی به روند تحولات دارد. خبرگزاری اینترفکس به نقل از آندری رودنکو، معاون وزیر خارجه روسیه نوشت: «در حال حاضر هیچکس نمی‌خواهد چیزی را به جایی منتقل کند». وی در عین حال تاکید کرد: «البته اگر تهدیدی وجود داشته باشد، ما مطابق با معاهده تصویب شده کمک خواهیم کرد.»

تشدید بحران در شرق اروپا

جدایی طلبان در شرق اوکراین اعلام کردند که تاکنون هیچ سرباز روسی در منطقه درگیری حضور نداشته است. دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خودخوانده دونتسک، در تلویزیون دولتی روسیه گفت که آنها می‌خواهند به “قدرت خود” تکیه کنند. او اظهارات قبلی یکی دیگر از مقامات جدایی طلب را رد کرد که گفته بود نیروهای روسیه به سوی منطقه دونتسک حرکت کرده‌اند.

ولادیسلاو بریگ، یکی از اعضای “شورای محلی” جدایی طلبان در دونتسک پیشتر گفته بود که سربازان روسی در شمال و غرب منطقه مستقر شده‌اند. رسانه‌های نزدیک به کرملین نیز گزارش دادند که نیروهای روسی از قبل در دونباس حضور داشتند. ویدئوهایی که در اینترنت منتشر شده‌اند خودروهای زرهی روسیه را در دونباس نشان می‌دهند.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر دفاع لهستان نیز این موضوع را تایید کردند. ماریوش بلاشاک نخواست از “تهاجم” صحبت کند، در حالی که با توجه به تحولات تازه، دولت آمریکا اکنون از این واژه استفاده می‌کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در طول هفته‌های گذشته همواره فهرستی بلند در برابر آمریکا و ناتو برای پایان دادن به حضور سربازان روسیه در مرز اوکراین قرار داده بود. او امروز بار دیگر و مشخصا خواستار به رسمیت شناختن شبه جزیره کریمه به عنوان بخشی از روسیه، پایان دادن به درخواست عضویت اوکراین در ناتو و توقف ارسال سلاح به آنجا شد. روسیه در سال ۲۰۱۴ کریمه را به خود الحاق کرد. 

در مدرسه ای در روسیه، در نزدیکی مرز اوکراین، جای خواب برای افرای که از شرق اوکراین فرار می کنند آماده شده است

واکنش‌های بین‌المللی

کمیسیون اتحادیه اروپا تحریم‌های گسترده‌ای را علیه روسیه پیشنهاد کرده است؛ از جمله ممنوعیت تبادل اوراق قرضه دولتی روسیه به منظور دشوارتر کردن تامین مالی این دولت.

علاوه بر این گفته شده که صدها فرد و شرکت روسی در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار می‌گیرند. این شامل حدود ۳۵۰ نماینده پارلمان روسیه می‌شود که با به رسمیت شناختن مناطق جدایی طلب لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین موافقت کرده‌اند. همچنین بانک‌هایی که در شرق اوکراین تجارت می‌کنند و آن دسته از بانک‌های روسی که در تامین مالی عملیات نظامی روسیه و سایر فعالیت‌ها در مناطق جدایی‌طلب دخالت دارند، در فهرست تحریم‌ها گنجانده می‌شوند. 

افرادی که در فهرست تحریم‌ها قرار می‌گیرند، دیگر اجازه ورود به اتحادیه اروپا را ندارند. همچنین مقررات تجارت آزاد اتحادیه اروپا با اوکراین دیگر شامل مناطق شرق اوکراین نخواهد شد. تمام دارایی‌های هر فرد، سازمان یا شرکتی که در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گیرد، مسدود می‌شود و مبادلات تجاری با آنها شامل مجازات خواهد شد.

به گفته مقامات اروپایی محدودیت‌های پیشنهادی در تجارت بین اتحادیه اروپا و مناطق جدایی‌طلب تضمین می‌کنند که “مسئولان به وضوح عواقب اقتصادی اقدامات غیرقانونی و تهاجمی خود را خواهند دید.”
در واکنش به تحولات اوکراین اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفته است که تائید مجوز خط لوله نورد استریم ۲ باید مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد.

آلمان اخیراً به دلیل بحران اوکراین نیروهای خود را در لیتوانی از ۵۵۰ سرباز به حدود ۹۰۰ نفر افزایش داده است. ناتو در حال تقویت جبهه شرقی اوکراین است و نیروهای بیشتری را از جمله در کشورهای بالتیک مستقر کرده است. در همین رابطه وزیر دفاع آلمان از افزایش سربازان این کشور برای کمک به ناتو سخن گفت.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در مجلس عوام این کشوراعلام کرد، پنج بانک و سه سرمایه‌دار روسی تحریم خواهند شد. دارایی‌های آنها در بریتانیا مسدود می‌شود و به آنها اجازه سفر به این کشور داده نخواهد شد. جانسون تاکید کرد که این تازه شروع تحریم‌هاست. افراد تحریم شده گنادی تیمچنکو و برادران بوریس و ایگور روتنبرگ هستند که هر سه از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین محسوب می‌شوند.

سنا مارین، نخست وزیر فنلاند نیز امروز گفت که کشورش خطرات امنیتی راکتور برنامه ریزی شده انرژی هسته‌ای توسط شرکت “روس اتم” را مجددا ارزیابی خواهد کرد. مارین در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که این را وزارت دفاع فنلاند پیشنهاد کرده است.

قرار بود شرکت Fennovoima  که وابسته به “روس اتم” است همراه با یک کنسرسیوم فنلاندی یک رآکتور اتمی (Hanhikivi 1) در شمال فنلاند را بسازند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.