شمار کشته‌شدگان انفجار در بورکینا فاسو به ۶۳ نفر رسید 


شمار قربانیان انفجاری که در نزدیکی یک معدن طلا در بورکینا فاسو رخ داد افزایش یافته و به ۶۳ نفر رسیده است. احتمال می‌رود که علت انفجار، آتش‌سوزی در انباری باشد که حاوی دینامیت قاچاق بوده. بیش از ۷۰ نفر هم زخمی شده‌اند. 

به گفته مقامات محلی منطقه گائوا واقع در جنوب غربی بورکینا فاسو، شمار قربانیان انفجاری در نزدیکی یک معدن طلا همواره افزایش می‌یابد. این انفجار روز دوشنبه، دوم اسفند (۲۱ فوریه) در انباری رخ داده که به طور موقت به عنوان بازار هم از آن استفاده می‌شده است. به گفته شاهدان عینی، آتش‌سوزی در این انبار باعث انفجار دینامیت قاچاق شده است. 
دادستان گاوئا شمارزخمی‌ها را ۴۰ نفر اعلام کرد اما بر اساس اطلاعات یک بیمارستان آنجا دست‌کم ۷۰ نفر زخمی شده‌اند که حال برخی از آنها وخیم است.
یک مقام قضایی گفت، در رابطه با این حادثه یک نفر به اتهام قتل غیرعمد دستگیر شده است. انتظار می رود که این فرد اطلاعات بیشتری در باره علت انفجار ارائه کند. 

استخراج طلا در این کشور آفریقای غربی برای افراد بدون مجوز ممنوع است اما  «طلاشویی» برای استخراخ این فلز گرانبها امری رایج است و به سختی قابل کنترل.
 طبق آمار رسمی در بورکینا فاسو بیش از یک میلیون نفر به استخراج غیرقانونی طلا مشغول هستند. در ۱۲ سال گذشته طلا به مهم‌ترین کالای صادراتی این کشور تبدیل شده است. سالانه حدود ۷۰ تن طلا از ‌آنجا صادر می‌شود. 
استخراج طلا در این کشور حدود ۱۵هزار فرصت شغلی مستقیم ایجاد کرده است. 
میزان استخراج غیرقانونی طلا در بورکینا فاسو حدود ده تن در سال تخمین زده می‌شود. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *