فایل صوتی سپاه “جدید نبوده و نشانه مبارزه با فساد است”

سخنگوی قوه قضاییه، معاون سیاسی سپاه و یکی از فرماندهان سابق سپاه به دفاع از فایل صوتی منتشرشده درباره فساد در سپاه پرداختند. به گفته این سه نفر، این فایل جدید نبوده و نشان‌دهنده “عزم جدی” مبارزه با فساد در سپاه است.

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری روز سه‌شنبه ۳ اسفند (۲۲ فوریه) بخشی از سخنانش را به انتشار فایل صوتی درباره فساد در سپاه پاسداران اختصاص داد.

به گزارش ایسنا، ذبیح‌الله خداییان در این نشست گفت: «این فایل صوتی چیز جدیدی نبوده و همین فایل سال‌ها قبل مطرح شد و قبل از انتشار این فایل، مسئولان سپاه و دستگاه‌های اطلاعاتی و نظارتی ورود کردند و نسبت به شناسایی تعدادی افرادی که در یکی از شرکت‌های بنیاد تعاون سوء استفاده کرده بودند اقدام و پیگیری جدی شد و به کمک سازمان قضایی نیروهای مسلح افراد دستگیر شدند و برخوردی که در این پرونده با مرتکبین جرایمی که در آن پرونده بود شد، نسبت به سایر پرونده‌ها هم قاطع‌تر و هم شدیدتر بود.»

به گفته سخنگوی قوه قضاییه، یکی از متهمان این پرونده به نام عیسی شریفی‌منش به مدت چهار سال در بازداشت بوده و سپس به ۲۰ سال حبس تعزیری و رد مال و جزای نقدی محکوم شد و تمام اموالی که از شرکت معادل ۵۰۰ میلیارد تومان بود نیز مسترد شد.

عیسی شریفی در زمان شهرداری محمدباقر قالیباف به مدت ۱۲ سال قائم مقام او بود. شریفی پیش از این سمت، از فرماندهان سپاه پاسداران بود و رسیدگی به پرونده فساد او به دستور خامنه‌ای در سال ۹۷ صادر شد.

یکی دیگر از متهمان پرونده فساد اقتصادی در سپاه محسن سجادی‌نیا بود که به گفته سخنگوی قوه قضاییه به ۳۰ سال حبس و رد مال و جزای نقدی محکوم شد. او همچنین از دو متهم دیگر به نام‌های محمود خاکپور و مسعود مهردادی نام برد که هردو به حبس و جزای نقدی و رد مال محکوم شده‌اند.

ذبیح‌الله خداییان در نهایت نتیجه گرفت: «لذا برخوردی که سازمان نیروهای مسلح با مرتکبین جرایم در این پرونده داشت برخورد قاطع و شدید بوده است.»

روز پنج‌شنبه ۲۱ بهمن (۱۰ فوریه) یک فایل صوتی حدودا ۵۰ دقیقه‌ای در رادیو فردا منتشر شد که بیشتر آن شامل گفت‌وگوی محمدعلی جعفری، فرمانده کل وقت سپاه پاسداران و صادق ذوالقدرنیا، معاون سابق اقتصادی و سازندگی سپاه پاسداران در سال ۱۳۹۷ درباره فساد گسترده عوامل مرتبط با بنیاد تعاون سپاه، نیروی قدس سپاه و شهرداری تهران است.

در این فایل صوتی به نقش پررنگ محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران و رئيس کنونی مجلس شورای اسلامی، قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، جمال‌الدین آبرومند، معاون وقت هماهنگ‌کننده سپاه و حسین طائب، مسئول اطلاعات سپاه، در فسادهای گسترده اشاره می‌شود.

هیچیک از این افراد جزو کسانی که سخنگوی قوه قضاییه نامشان را به عنوان محکوم‌شدگان برده، نیستند.

“همه متهمان در حال خوردن آب خنک هستند”

اسماعیل کوثری، نماینده مجلس یازدهم و از فرماندهان سابق سپاه با سایت دیده‌بان مصاحبه کرده و گفته فایل صوتی منتشر شده درباره فرماندهان سپاه چیز جدیدی نیست. او گفته است: «اتفاقاً در سپاه پاسداران این رویه مرسوم است که فرمانده با حساسیت مسائل را دنبال کند. سردار جعفری با همه وجودش این قضیه را پیگیری کردند.»

این فرمانده سابق سپاه نیز تاکید کرده که متهمان همگی محکوم شده و “الان هم در زندان در حال خوردن آب خنک هستند.”

کوثری نتیجه گرفت: «انتشار این فایل نه تنها بر علیه سپاه پاسداران نشد بلکه بر علیه خود این شبکه‌های معاند تمام شد به این دلیل که فرمانده کل سپاه وظیفه خودش دانسته که وارد ریز جزئیات فساد شود و آن را پیگیری کند.»

درباره استعفا یا کنار گذاشتن برخی از کسانی که در پرونده هلدینگ یاس سپاه نامشان برده شده بود، مانند ذوالقدرنیا، جعفری و سعید محمد، اسماعیل کوثری گفته است: «اتفاقاً این افراد ارتقا پیدا کردند چه کسی می‌گوید این سه فرد کنار گذاشته شدند؟ مگر آقای سعید محمد ارتقا پیدا نکرده؟ سردار جعفری مدت زمان چند ساله‌شان به اتمام رسیده بود. خود سردار جعفری درخواست کرده بود که دیگر در آن جایگاه نباشد. الان سردار جعفری دارای پست بوده و بسیار هم تاثیرگذار هستند.»

این فرمانده سابق سپاه همچنین به دفاع تمام‌قد از محمد باقر قالیباف پرداخته و گفته است: «هیچ موردی در خصوص فساد آقای قالیباف مطرح نبوده حتی آقای قالیباف شخصاً فردی را که دچار چنین فسادی شده بود را از خارج به کشور برگرداند و تحویل قانون داد! (عیسی شریفی) کسانی‌ که می‌گویند آقای قالیباف دچار فساد شده، در پی خراب کردن وجهه ایشان هستند.»

نام محمد باقر قالیباف تا کنون چندین بار در پرونده‌های فساد مالی به عنوان متهم اصلی یا یکی از متهمان اصلی برده شده اما تا کنون هیچگاه پایش به دادگاه نرسیده است.

یکی از معروف‌ترین این پرونده‌ها، پرونده موسوم به “املاک نجومی” بود. نخستین بار سایت “معماری نیوز” واگذاری چند هزار میلیاردی ملک به برخی مدیران شهری و شماری از اعضای شورای شهر وقت تهران را فاش کرد. این سایت از جمله با انتشار تصویری از یک نامه سازمان بازرسی، شهرداری تهران را که آن زمان با مدیریت قالیباف اداره می‌شد، به “ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری و تضییع اموال عمومی” با سقف ۲۲۰۰ میلیارد تومان متهم کرد. یاشار سلطانی مدیرمسئول این سایت پس از این افشاگری دو ماه به زندان افتاد اما قالیباف حتی احضار هم نشد.

“سند محکم فسادستیزی سپاه”

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران در یک مقاله درباره فایل صوتی فرماندهان سپاه که در هفته‌نامه صبح صادق، ارگان سپاه پاسداران منتشر شده، نوشته است: «بسیار روشن است که محتوای این فایل صوتی و اقدامات بعدی انجام شده، ‌یک سند محکم برای فسادستیزی سپاه است».

جوانی سپاه را “پرچمدار و پیشگام مبارزه با هر نوع فساد در کشور” دانسته و نوشته است: «سپاه فساد را، نه در درون خود و نه در کشور تحمل نمی‌کند. بر همین اساس، در موضوع مبارزه با مفاسد مالی و اقتصادی در کشور، سپاه در کشف، شناسایی و تشکیل پرونده برای مفسدان اقتصادی و معرفی آنان به قوه قضائیه بیشترین نقش را داشته است.»

او “فسادستیزی” را از ویژگی‌های فرماندهان سپاه دانسته است.

این در حالی است که چندین شرکت وابسته به سپاه پاسداران تا کنون به فساد مالی متهم شده‌اند و در مواردی اتهامات این شرکت‌ها و روسای آنها اثبات نیز شده است، از جمله بنیاد تعاون، هلدینگ یاس، شرکت رسا تجارت مبین و موسسه مالی و اعتباری ثامن.

تنها یک مورد از این چند شرکت، گروه توسعه اقتصادی یاس مشهور به «هولدینگ یاس» بازوی اصلی بنیاد تعاون سپاه بود که در حوزه خدمات، واسطه‌گری و مسکن فعالیت داشت. این هولدینگ در واقع نقش خزانه نیروی قدس سپاه را بازی می‌کرد.

هولدینگ یاس پس از بروز مفاسد گسترده که منجر به بازداشت برخی مدیرانش در سال ۱۳۹۶ شد، منحل شد. رقم یکی از پرونده‌های فساد مرتبط با این هولدینگ ۱۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده‌ است.

Leave a Reply

Your email address will not be published.