صدراعظم آلمان حمله روسیه به اوکراین را “روزی سیاه برای اروپا” نامید


نمایندگان ۳۰ عضو ناتو درباره حمله روسیه به اوکراین نشست اضطراری برگزار می‌کنند. شولتس از “روزی سیاه” برای اروپا سخن گفت. آمریکا، بریتانیا و کانادا روسیه را به شدت محکوم کردند و نسبت به عواقب سنگین این حمله هشدار دادند.

بر پایه گزارش‌ها حملاتی هم به شهر کی‌یف صورت گرفته است

نشست اضطراری وزرای خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو صبح روز پنج‌شنبه پنجم اسفند (۲۴ فوریه) در بروکسل آغاز می‌شود. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد و آنرا “گستاخانه و نقض آشکار حقوق بین‌الملل” خواند. استولتنبرگ در توییتر خود نوشت که این حمله امنیت اروپا را تهدید می‌کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، حمله “بی‌دلیل و غیرموجه” روسیه به اوکراین را محکوم کرد و گفت زلنسکی را از اقدامات برنامه ریزی شده آمریکا و متحدان آن علیه روسیه از جمله “تحریم های سخت” مطلع کرده است.

اولاف شولتس، صدراعظم ‌آلمان از “روزی سیاه و وحشتناک برای اروپا” سخن گفت و حمله روسیه به اوکراین را نقض آشکار قوانین بین‌المللی خواند که با “هیچ چیز قابل توجیه” نیست. او گفت که روسیه باید فورا این اقدام نظامی را متوقف کند.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا در توییتر خود این حمله را”وحشتناک” خواند و او نیز تاکید کرد که بریتانیا “با شرکای بین المللی خود برای پاسخ به این اقدام هولناک تجاوزکارانه” اقدام خواهد کرد.

کانادا حمله به اوکراین را محکوم و و روسیه را تهدید به تحریم‌های شدید کرد. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا گفت: اقدامات روسیه عواقب جدی در پی خواهد داشت” و “و ما به همکاری نزدیک و سریع با ناتو و متحدانمان برای پاسخ مشترک به این اقدامات بی پروا و خطرناک ادامه خواهیم داد.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.