احضار سفیر سوئد در تهران در اعتراض به کیفرخواست علیه حمید نوری

هم زمان با اتمام محاکمه حمید نوری و قرائت کیفرخواست دادستان سوئد که خواهان مجازات حبس ابد برای این مامور سابق زندان رجایی شهر کرج شده، سفیر سوئد در تهران به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی احضار شد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یک‌شنبه ۱۱ اردیبهشت (اول مه) سفیر سوئد در تهران را فرا خواند.

سایت وزارت خارجه ایران با انتشار این خبر نوشته است: «مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به اتهامات بی‌پایه و ساختگی که دادستان سوئد حین اظهاراتش متوجه کشورمان کرد، به وی ابلاغ شد.»

مدیرکل غرب اروپای وزارت خارجه جمهوری اسلامی فرایند دادگاه و بازداشت حمید نوری را “غیرقانونی و تحت تاثیر القائات کذب و جعلی” مجاهدین خلق دانسته و آن را محکوم کرده است.

به کانال چه خبر از ایران برای اخبار و کلیپ های بیشتر بپیوندید

حمید نوری آبان ۱۳۹۸ به اتهام مشارکت در اعدام‌های سال ۱۳۶۷ در استکهلم بازداشت شد. 

محاکمه نوری به اتهام “جنایت جنگی” و “قتل عمد” ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ آغاز شد. بررسی پرونده او ۹۰ جلسه به طول انجامید و بخش‌هایی از آن در کشور آلبانی برگزار شد. در جریان این دادگاه صدها شاهد حضور یافته و شهادت دادند که حمید نوری در زمان اعدام‌ زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ در زندان رجایی‌شهر کرج به عنوان یکی از دست‌اندرکاران این اعدام‌ها حضور داشته است.

این دادگاه نیمه اردیبهشت پایان می‌گیرد و حکم تا چند هفته آینده اعلام خواهد شد. دادستانی سوئد برای حمید نوری تقاضای حبس ابد کرده است.

برگزاری این دادگاه در سوئد تا کنون اعتراضات پی در پی مقامات جمهوری اسلامی را در به دنبال داشته است.

حدود یک ماه پیش وزارت خارجه سوئد با انتشار بیانیه‌ای از شهروندانش خواست تا از سفر غیرضروری به ایران پرهیز کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.