جانشین فرمانده فراجا: مقابله پلیس با معترضین قانونی است


جانشین فرمانده فراجا برخورد پلیس با معترضان به گرانی را ستود. او گفت مقابله با “تجمعات غیرمجاز قانونی بوده” و پلیس “به خواست مردم” با این افراد برخورد می‌کند. اعتراضات در چندین شهر به‌رغم سرکوب شدید پلیس ادامه دارد.

قاسم رضایی، جانشین فرمانده فراجا روز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) درباره اعتراضات در برخی استان‌ها و شهرهای ایران گفت برخورد پلیس علیه برخی که “به صورت غیرمجاز تجمع می‌کنند و اقدامات تخریب‌آمیز دارند و به اموال شخصی و دولتی آسیب وارد می‌کنند قانونی است.” او عنوان کرد پلیس “به خواست مردم” با این افراد مقابله می‌کند.

رضایی تهدید کرد پلیس با معترضان “برخورد جدی” می‌کند و اقدامات آنها “قابل تحمل نیست.”

این مقام نیروی انتظامی معترضان را “جمعیتی که آرام حرف‌هایشان را می‌زنند” توصیف کرده و گفت “معاندین و دشمنان و بدخواهان از آنها سوءاستفاده کرده و تخریب‌هایی را بعضا ایجاد می‌کنند.”

اعتراضات در ایران به‌رغم دستگیری‌ها و کشته‌شدن شماری از معترضان فروکش نکرده و دامنه ناآرامی‌ها به شهرهای کوچک و نواحی دورافتاده نیز کشیده شده است.

طبق گزارش‌هایی که در فضای مجازی انتشار یافته بخش باباحیدر و جونقان فارسان از توابع چهارمحال بختیاری از چند روز پیش صحنه درگیری‌ها میان معترضان و نیروهای امنیتی بوده است. فارسان ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد و اعتراضات به رغم جو امنیتی حاکم و شلیک مستقیم گلوله به معترضان در این شهرستان تدوام یافته است.

قطعی اینترنت ادامه دارد

هم‌زمان با مقابله با معترضین، حکومت تلاش می‌کند با قطع اینترنت مانع انتشار خبرهای مربوط به اعتراض‌ها شود. 

حساب کاربری “۱۵۰۰ تصویر” از قطع شدن اینترنت در برخی شهرهای ایران خبر داده است. این حساب کاربری در صفحه اینستاگرام خود گزارش داده که ارتباط اینترنتی در اهواز، مسجد سلیمان، ماهشهر، ایذه، شهرکرد، گلپایگان و چهارمحال بختیاری هم‌چنان قطع یا با کندی همراه است.

به گزارش سایت خبری “روز نو” سعید شریعتی، عضو شورای مرکزی “حزب اتحاد ملت” و فعال سیاسی به سرکوب تظاهرات علیه گرانی به شدت انتقاد کرده و گفت: «سال ۹۸ برای بنزین گفتند جراحی صورت بگیرد. حالا می‌خواهند برای آرد همین کار را انجام دهند. این غلط است و روش اداره کشور نیست، این رهاسازی و آزادسازی نیست، این مکانیزم بازار نیست، این یعنی سیاست از ستون به آن ستون فرج است، یعنی کفگیر به ته دیگ خورده است و به سراغ نان ملت رفته‌اند.»

پیش‌تر شهرام ناظری، خواننده مشهور ایرانی، به عنوان یکی از معدود چهره‌های هنری ایران از اعتراضات در شهرهای مختلف حمایت کرده و گفته بود: «اعتراضات حق مردمی است که حقوق آنها پایمال شده و می‌خواهند به آنچه که حق آنها در زندگی و معیشت است، دست پیدا کنند.»  

Leave a Reply

Your email address will not be published.