استقبال اسرائیل از تصمیم آمریکا در مورد سپاه پاسداران


به گفته نفتالی بنت رئیس جمهوری آمریکا به او اطمینان داده سپاه پاسداران را از فهرست سازمان‌های تروریستی حذف نمی‌کند. پافشاری جمهوری اسلامی برای حذف سپاه از این فهرست ظاهرا یکی از علت‌های توقف مذاکرات احیای برجام است.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید از تصمیم دولت ایالت متحده برای حفظ سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا استقبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، بنت شامگاه سه‌شنبه سوم خرداد (۲۴ مه) در بیانیه‌ای تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای حفظ سپاه در فهرست تروریستی را “درست، اخلاقی و قابل دفاع” خواند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ و یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای فرمان افزودن سپاه پاسداران به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی را امضاء کرد.

به کانال چه خبر از ایران برای اخبار و کلیپ های بیشتر بپیوندید

گفته می‌شود پافشاری جمهوری اسلامی برای حذف سپاه از این فهرست یکی از موارد مهم اختلاف بین ایران و آمریکا و از علت‌های اصلی ناکام ماندن مذاکرات احیای برجام در وین است.

تقدیر از بایدن، “دوست واقعی اسرائیل”
نفتالی بنت در یک پیام توئیتری با تقدیر از جو بایدن برای این تصمیم او را “دوست واقعی کشور اسرائیل” خواند و افزود جای واقعی سپاه در فهرست تروریستی است.


نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید بایدن این تصمیم را یک ماه پیش در یک گفت‌وگوی تلفنی به اطلاع او رسانده است. اواخر اسفند ماه و هنگامی که مذاکرات وین بدون نتیجه متوقف شد زمزمه‌های احتمال خارج کردن سپاه از فهرست تروریستی مطرح شده بود و اسرائیل به شدت با این کار مخالفت کرد.

بنت سپاه پاسداران را بزرگ‌ترین سازمان تروریستی جهان و عامل اصلی بی‌ثباتی خاورمیانه خوانده است. ارتش اسرائیل بارها مواضعی در سوریه، که محل استقرار یا انبار جنگ‌افزار سپاه و گروه‌های تحت حمایت ایران عنوان شده را بمباران کرده است.

ادامه میانجیگری برای احیای برجام
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده چندی پیش برخی درخواست‌های فرابرجامی ایران را مانع رسیدن به توافق در وین عنوان کرده و گفته بود تهران برای برآورده شدن این درخواست باید به نگران‌های فرابرجامی واشنگتن پاسخ دهد.

به کانال چه خبر از ایران برای اخبار و کلیپ های بیشتر بپیوندید

بسیاری  از ناظران این سخنان را به معنای احتمال خارج کردن سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی در برابر دریافت تعهد از جمهوری اسلامی در مورد متوقف کردن فعالیت‌های منطقه‌ای آن ارزیابی کرده‌اند.

خارج کردن احتمالی سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی با مخالفت‌های شدیدی در کنگره ایالات متحده روبرو شده که برخی از نمایندگان دموکرات هم با آن همراهی می‌کنند.

با وجود تصمیم بایدن درباره حفظ سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی ظاهرا برخی کشورها، به خصوص قطر و عمان تلاش می‌کنند با میانجیگری میان ایران و آمریکا مذاکرات احیای برجام را از بن‌بست خارج کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *