ورود علی باقری به قطر؛ ایران و آمریکا آماده مذاکرات غیرمستقیم


معاون سیاسی وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی برای شرکت در مذاکرات غیرمستقیم با آمریکا وارد قطر شد. هدف از این مذاکرات نجات توافق هسته‌ای است. رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز به قطر رفته است.

    

به گزارش رسانه‌های خبری علی باقری، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۷ تیرماه (۲۸ ژوئن) وارد دوحه، پایتخت قطر شد.

حمیدرضا دهقانی پوده سفیر جمهوری اسلامی با انتشار پیامی در توییتر ورود باقری را خوش‌آمد گفته و برای او مأموریتی “موفقیت‌آمیز” آرزو کرده است. سفیر ایران در قطر در توییت خود همچنین تاکید کرده که این سخنان را به دور از “هرگونه پیش‌داوری، بدبینی و یا خوش‌بینی غیرواقعی” ابراز کرده است.

علی باقری در رأس هیاتی راهی قطر شده که قرار است در مذاکراتی غیرمستقیم با آمریکا برای نجات توافق هسته‌ای شرکت جوید.

رابرت مالی نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران هم که به این منظور شامگاه گذشته وارد دوحه شده است، امروز سه‌شنبه با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر دیدار و گفت‌وگو کرد.

سفارت آمریکا در قطر در ارتباط با این دیدار توییتی منتشر کرد که طبق آن “مناسبات تنگاتنگ دو کشور و همچنین تلاش‌های دیپلماتیک قطر در راستای نجات برجام” از موضوعات محوری گفت‌وگوی مالی با وزیر خارجه قطر بوده است.

وزارت خارجه قطر ابراز امیدواری کرده که نقش میانجی‌گرانه و میزبانی این کشور در راستای نجات توافق هسته‌ای نتیجه‌بخش باشد.

مذاکرات ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم برگزار می‌شود. به گزارش خبرگزاری فرانسه هیأت‌های مذاکره‌کننده دو کشور در سالن‌هایی جداگانه حضور دارند و از طریق “میانجی” با یکدیگر در تماس و گفت‌وگو هستند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز پیشتر اعلام کرده بود که این گفت‌وگوها به صورت غیرمستقیم و با میانجیگری اتحادیه اروپا انجام خواهد شد.

او دیروز دوشنبه ۶ تیرماه (۲۷ ژوئن) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفته بود: «ما با این تعهد [به قطر] می‌رویم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن این چند موضوع باقیمانده را به سرانجام برسانیم و امیدواریم پیام‌هایی که بورل (هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا) آورد در عمل نیز مشاهده شود.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز دیروز دوشنبه در کنفرانس خبری در واشنگتن به مذاکرات غیرمستقیم درپیش میان ایالات متحده و ایران در قطر اشاره کرد و گفت: «ما فکر می‌کنیم که بازگشت دوجانبه به برجام به نفع ایالات متحده و شرکای ما است.»

او در عین حال ضمن تأکید بر دیدگاه “صریح” ایالات متحده آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران، خاطرنشان ساخت: «ما مصمم هستیم اطمینان حاصل کنیم که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند. ما فکر می‌کنیم یک توافق دیپلماتیک بهترین راه برای انجام این کار است.»

Leave a Reply

Your email address will not be published.