پاسخ ایران به متن نهایی توافق اتمی تحویل اتحادیه اروپا شد

بامداد سه‌شنبه ۲۵ مرداد ایران پاسخ به متن نهایی توافق برجام را که هفته پیش در وین تهیه شده بود به اتحادیه اروپا تحویل داد. جزییات این پاسخ اعلام نشده اما ایران گفته اختلاف بر سر سه موضوع باقی است.

پاسخ ایران به  متن نهایی توافق اتمی بامداد سه‌شنبه ۲۵ مرداد به مقامات اروپایی تحویل داده شد. خبرگزاری ایرنا با اعلام این خبر نوشت: «آنطور که از لابلای مواضع تیم ایران پیداست، اختلافات بر سر سه موضوع است که ایالات متحده در دو مورد انعطاف شفاهی خود را بیان کرده اما باید در متن گنجانده شود. موضوع سوم هم به تضمین تداوم اجرای برجام برمی‌گردد که به واقع‌بینی آمریکا برای تامین نظر ایران بستگی دارد.»

پاسخ ایران بعدازظهر دوشنبه ۲۴ مرداد در جلسه ویژه شورای عالی امنیت ملی مورد بحث قرار گرفته و نهایی شده است.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در توییتی نوشت که دغدغه‌های ایران در پاسخ ارائه شده، مطرح شده اما “اینها مسائلی نیستند که غربی‌ها نتوانند حل کنند”.

او همچنین به شبکه الجزیره گفته است: «نمی‌توانم بگویم که توافقی حاصل خواهد شد، اما نسبت به قبل به توافق نزدیک‌تر هستیم.»

لورا روزن خبرنگار آمریکایی نیز در توییترش نوشته که پاسخ ایران توسط اتحادیه اروپا دریافت شده است. او از یک مقام اتحادیه اروپا پرسیده، “پاسخ و واکنش ایران چه بوده” و این مقام پاسخ داده، “تنها بر سر موضوع برداشتن تحریم‌ها” بوده است. روزن پرسیده، “این یعنی با بقیه چیزها موافق هستند؟” و مقام اروپایی پاسخ داده است، “محتاطانه می‌توان این برداشت را داشت اما به نظر می‌رسد آنها در رابطه با تحریم‌ها چیزهای پیچیده‌ای را می‌خواهند.”

پاسخ آمریکا: ایران فعالیت‌هایی را که باعث تحریم شده، تغییر دهد

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفته پاسخ آمریکا به متن نهایی به اتحادیه اروپا تحویل داده می‌شود. او گفته است: «ما بر سر این نکته اساسی (با اتحادیه اروپا) هم‌رأی هستیم و آن هم اینکه هر آنچه قابل مذاکره بود مورد مذاکره قرار گرفته است.»

ند پرایس درخواست‌های ایران را “غیرقابل قبول” دانسته و گفته است: «اگر ایران می‌خواهد تحریم‌ها برداشته شود باید رفتار اساسی خود را تغییر دهد. آنها باید در وهله اول فعالیت‌های خطرناکی را که باعث این تحریم‌ها شده تغییر دهند.»

این درحالیست که حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: «آمریکایی‌ها در پشت پرده پیام می‌دهند: در آستانه انتخابات (کنگره) هستیم، مشکل بنزین داریم، در حوزه انرژی مشکل داریم و کمک کنید.»

وزیر امور خارجه ایران گفت، ایران در همه موضوعاتی که می‌توانسته انعطافش را نشان داده و “الان نوبت انعطاف طرف آمریکایی است”. 

متن نهایی توافق روز دوشنبه ۱۷ مرداد از سوی هیأت اروپایی حاضر در وین تهیه و به ایران و آمریکا ابلاغ شد. مذاکره‌کنندگان اروپایی گفتند این متن نهایی است و دیگر چیزی برای مذاکره وجود ندارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.