علی کریمی؛ “هرکسی را حکومت حذف کرد عزیز مردم شد”


یک اظهارنظر علی کریمی درباره نذری دادن و بعد فحاشی یک روحانی به او و پس از آن جمع شدن بیلبوردهای علی کریمی از سطح شهر تهران؛ ماجرای “عزت” یک سلبریتی در میان مردم و “خفت” او از سوی حکومت.

همه چیز از یک استوری علی کریمی، ستاره فوتبال ایران در اینستاگرامش آغاز شد. در روزهای عزاداری ماه محرم او نوشت: «میلیاردها تومان خرج می‌کنیم نذری بدهیم و در پایان… آرزوی شفای بیماری را داریم که برای نداشتن پول می‌میرد.»

بعد از این استوری یک روحانی به نام حامد رضا معاونیان در سخنرانی‌اش با کلماتی توهین‌آمیز و زننده به علی کریمی تاخت و او را “بی‌شرف”، “احمق” و “الدنگ سلبریتی” نامید.

علی کریمی اما این توهین‌ها را بی‌پاسخ نگذاشت و جواب این روحانی را در اینستاگرامش داد.


این سخنان و واکنش علی کریمی در شبکه‌های اجتماعی بازتاب زیادی داشت و بسیاری از کاربران با توییت یا پست‌های اینستاگرامی از او حمایت کردند.

رضا عقیلی، کارتونیست در این باره کارتونی با نام “شوت جادوگر فوتبال به خرافات” طراحی و آن را در توییترش منتشر کرد.

برخی دیگر از کاربران در واکنش به آن بخشی از سخنان معاونیان که خطاب به علی کریمی گفته بود: «تو خودت برای فقرا و مریض‌های فقیر چه کار کردی؟» عکس‌ها و متن‌هایی را منتشر کردند که حاکی از فعالیت‌های علی کریمی برای کمک به فقرا بود.

از جمله “تماشاخانه ایران” در صفحه فیس‌بوکش به خرید تبلت برای دانش‌آموزان سیستان و بلوچستان در دوران شیوع کرونا توسط علی کریمی و به “تریلی تریلی” لوازم بیمارستانی که او در زمان کرونا راهی بیمارستان‌های کشور کرد، اشاره کرد.

حذف بیلبوردهای علی کریمی

ماجرا اما به اینجا ختم نشد؛ شهرداری تهران پس از هتاکی سخنران روحانی به علی کریمی در اقدامی پرسش‌برانگیز بدون هیچ توضیحی تمامی بیلبوردهای علی کریمی را از سطح شهر جمع‌آوری کرد.

این اقدام با واکنش اعتراض‌آمیز کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شد و هشتگی با عنوان “علی کریمی تنها نیست” به راه افتاد. بسیاری از کاربران این اقدام شهرداری را غیرقانونی دانستند چرا که با این کار در حقیقت علی کریمی بدون برگزاری محکمه یا صدور حکم، مجازات شده است.

کمپین حقوق بشر ایران نیز این اقدام شهرداری تهران را محکوم کرد و آن را نشان‌دهنده “رویکرد حاکمیت به آزادی بیان” دانست و نوشت این کار “نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی چگونه در صدد تخریب یا حذف کسانی است که صدای مردم ایران و محبوب آنها هستند”.

اکانتی به نام “خط قرمز” نیز نوشت: «علی کریمی با بیلبورد، علی کریمی نشده که حالا با پایین آوردنش از یادها برود.»

سابقه علی کریمی در تعارض با حکومت

این اولین بار نیست که موضع‌گیری‌های علی کریمی علیه حکومت برایش دردسر ساز می‌شود. اولین بار اقدام او در بستن مچ‌بند سبز در هنگام حضور در زمین فوتبال پس از اعتراضات جنبش سبز بود که برایش پیامدهای زیادی داشت. 

۲۶ خرداد ۱۳۸۸ در بازی مقابل کره جنوبی برای انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰ علی کریمی به همراه پنج بازیکن دیگر مهدی مهدوی‌کیا، جواد نکونام، حسین کعبی، مسعود شجاعی و محمد نصرتی در ترکیب اصلی و وحید هاشمیان و خسرو حیدری روی نیمکت با مچ‌بند سبز به میدان آمدند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.