رئیسی قاتل عازم نیویورک، ایرانیان عازم دادگاه برای شکایت علیه او

رئیس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۲۸ شهریور برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک می‌رود. گروهی از ایرانیان هم‌زمان پرونده‌ای علیه او برای موارد نقض حقوق بشر و شکنجه در دادگاه فدرال نیویورک تشکیل داده‌اند.

ابراهیم رئیسی رییس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۲۸ شهریور عازم نیویورک می‌شود تا در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند. علی باقری سرتیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران او را در این سفر همراهی می‌کند.

به نوشته رسانه‌های داخلی، رئیسی دراین سفر علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با تعدادی از سران کشورهای شرکت کننده در این نشست نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد و دیدارهای جانبی دیگری نیز خواهد داشت.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین درباره سفر رئیسی به نیویورک در صفحه توییترش نوشت: «با توجه به این که دکتر علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران قرار است همراه رئیس جمهور باشد، فرصت خوبی برای تروئیکای اروپا/ اتحادیه اروپا خواهد بود تا آمریکا را ترغیب کنند تا به گونه‌ای هدفمند،‌ معدود مسائل باقی‌مانده را حل‌وفصل کند. آمریکا با طفره‌روی و وقت‌کشی، بیهوده موجب رنج‌بارتر شدن زمستان خواهد شد.»

“دیدار با بایدن فایده‌ای ندارد”

ابراهیم رئیسی در آستانه سفر به نیویورک با شبکه CBS آمریکا مصاحبه کرده و در پاسخ به این پرسش که آیا دیداری با بایدن در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک خواهد داشت یا نه، گفته است: «فکر نمی‌کنم دیدار با بایدن فایده ای داشته باشد. نه.»

او ادامه داده است: «دولت آمریکا مدعی است که با دولت ترامپ متفاوت است اما ما هیچ تغییری ندیده‌ایم.»

رئیسی همچنین در گفت‌وگو با شبکه الجزیره  نیز مذاکره مستقیم با امریکا را بی‌نتیجه دانسته است.

او در این مصاحبه گفته است: «ما یک دور مذاکره مستقیم را تجربه کردیم. فایده‌ای بر مذاکره مستقیم مترتب نمانده و ثابت شده که آنها دنبال امتیازگیری‌های بیشتری هستند. ما هیچ‌گونه فایده‌ای برای مذاکره مستقیم با آمریکایی‌ها نمی‌‌‌بینیم و نفع ملت خودمان را هم در مذاکره نمی‌بینیم.»

ایران در دور جدید مذاکره بر سربرجام که از فروردین ماه ۱۴۰۰ آغاز شد، به طور غیر مستقیم و با وساطت نماینده اتحادیه اروپا با امریکا مذاکره می‌کند.

شکایت گروهی از ایرانیان علیه ابراهیم رئیسی

هم زمان با سفر رئیسی به نیویورک، گروهی از جمله مخالفان بلندپایه ایرانی و زندانیان سابق غرب در ایران، به  عنوان شاکی یک پرونده مدنی را در دادگاه فدرال منطقه جنوبی نیویورک علیه ابراهیم رئیسی تشکیل می‌دهند.

سازمان اتحاد برای دموکراسی در ایران ضمن اعلام این خبر نوشته این شکایت شامل “نقض قانون حمایت از قربانیان شکنجه، اعمال شکنجه، ایجاد ناراحتی عاطفی عمدی، ضرب و جرح و حبس بدون دلیل می‌شود.

وکالت این شاکیان بر عهده وکیل ایرانی−آمریکایی شاهین میلانی است و شاکیان عبارتند از مهدی حاجتی، نماینده سابق شورای شهر شیراز، دکتر کیلی مور گیبرت، استاد دانشگاه در استرالیا و زندانی سابق در ایران و حمید بابایی ایرانی-بلژیکی و زندانی سابق در ایران.

روز ۲۰ سپتامبر و یک روز پیش از سخنرانی ابراهیم رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل، تیم شاکیان به همراه کارشناسان و فعالان سیاسی برجسته یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار می‌کنند تا درباره این شکایت و نیز جنایات مرتکب شده از سوی ابراهیم رییسی اطلاع رسانی کنند.

ابراهیم رئیسی سال گذشته با اتکاء به شرایط کرونا به آمریکا نرفت و پیامی از پیش ضبط شده به مجمع عمومی فرستاد. او آن زمان در حالی کرونا را بهانه کرد که در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای در تاجیکستان به سر می‌برد.

رئیسی در فهرست تحریم‌های آمریکا و اروپا قرار دارد  و بسیاری سازمان‌های حقوق بشری نیز به دلیل پیشینه قضایی و مشارکت او در سرکوب‌ها و اعدام‌ها خواستار محاکمه او در محکمه‌ای بین‌المللی هستند.

او که به دلیل سوابق امنیتی و قضایی خود و همکاری با هیات مرگ در روند کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ به نقض فاحش حقوق بشر در ایران متهم است، در مراسم تحلیف خودش در برابر صدها میهمان خارجی نیز گفته بود: «ما مدافع واقعی حقوق بشر هستیم.»

پیش‌تر شماری از سیاستمداران و سناتورهای آمریکایی از دولت بایدن خواسته بودند به ابراهیم رئیسی برای حضور در مجمع عمومی روادید ندهد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *